Postup pri nehode v zahraničí

Postup pri nehode v zahraničí

Štát sa účastníkom dopravnej nehody v zahraničí nie je v dnešnom globálnom svete nič neobvyklé. Či už sa jedná o pracovné služobnú cestu alebo o dovolenku, tak sú automobily vždy hojne využívané. Preto by človek mal byť adekvátne pripravený na možnosť dopravnej nehody v zahraničí a mal by rozhodne vedieť, ako sa pri takej nešťastnej udalosti zachovať.

V zahraničí ako doma

Zahraničie predstavuje priestor, kde regulárne platí povinné ručenie i havarijné poistenie . Dôležité je však byť o svojom poistení dobre informovaný a vedieť, na čo presne sa vzťahuje. Aby potom človek nebol nemilo prekvapený.

Nepanikařit a postupovať logicky

Prvou myšlienkou pri dopravnej nehode v zahraničí je rozhodne, rovnako ako u nás, zabezpečiť miesto nehody. Zapnúť varovné svetlá a umiestniť výstražný trojuholník . Je potrebné dôrazne dbať svojej bezpečnosti, k čomu môže slúžiť aj reflexné oblečenie či vesta . V prípade zranenia, je nutné poskytnúť aspoň nejakú pomoc a samozrejme zavolať rýchlu záchrannú službu . S tým je spojený kontakt na políciu a hasičov . Stačí zavolať na číslo 112 a integrovaný záchranný systém zariadi všetko ostatné. V zahraničí radšej vždy volajte k nehode políciu . Tento fakt sa riadi úpravou v danej krajine, ale nikdy tým nemôžete nič pokaziť. Polícia spíše celý protokol a vyzve vás na podpis. Ak nerozumiete oznámenie na protokole, pokojne v českom jazyku túto skutočnosť napíšte do zápisníka, aby bolo všetko jasné pri prípadnom spore.

Spoločný formulár o dopravnej nehode

Vďaka spoločnému euro-formulári o dopravnej nehode je dnes veľmi jednoduché vyplniť všetky potrebné údaje do známej tlačoviny. Ide o ŠPZ, VIN kód , ktorý predstavuje presný kód vozidla, značku a typ vozidiel, mená a bydlisko vodičov, vlastníkov a prevádzkovateľov vozidiel . Ďalej je rozhodne dôležité zaznamenať údaje o poistení vozidiel , teda číslo a tiež platnosť zelenej karty , číslo poistnej zmluvy a identifikáciu poisťovateľa vozidla . Na škodu rozhodne nie sú mená a telefónne čísla prípadných svedkov . Po vyplnení formulára je potrebné vyriešiť faktickú situáciu. Ak je vozidlo nepojazdné, je možné kontaktovať asistenčnú službu svoje poisťovne. Tá sa o prípadné problémy s odtiahnutím postará. Navyše asistenčnej služby sú iv pohľade na náhradné vozidlo, právne poradenstvo, tlmočenie a rad veľmi užitočných aktivít. Preto sa rozhodne nebojte kontaktovať svoju poisťovňu s prosbou o pomoc. Veď si predsa povinné ručenie riadne platíte a rad asistencia máte v cene.

Porovnanie povinného ručenia
 

Novinky